2022 - 2023 İHK Talimatları

2022 - 2023 İl Hakem Kurulu Talimatları

2022 - 2023 İHK Talimatları

 

2022-2023 FUTBOL SEZONU TEKİRDAĞ İL HAKEM KURULU TALİMATLARI

1. İHK; Hakem ve gözlemcilerle her türlü iletişimi HYS ile yapacaktır. HYS duyuru bölümünde yayınlanan talimat ve duyurular, onaylansın ya da onaylanmasın, tebliğ edilmiş sayılacaktır.

2. Müsabaka atamaları perşembe günü saat 20:00'den sonra HYS' den yayınlanacaktır.

3. Hakem ve gözlemciler müsabaka görevlerini en geç cuma günü saat 14:00'e kadar onaylayacaklardır. Onaylamayanların görevleri alınabilir, görevden alınanların eğer geçerli mazeretleri yok ise, savunması istenecektir.

4. Mazeretlerin HYS' ye girişi salı günü saat 20:00'ye kadar olup, bu saatten sonra sisteme girilecek mazeretler değerlendirmeye alınmayacaktır. Atamadan sonra geçerli  mazereti olan hakem ve yardımcı hakemler hakem atama sorumlusuna, gözlemciler gözlemci atama sorumlusuna bilgi verecektir. Haftalık mazeret bildirseniz de haftalık görevlendirme çizelgesini kontrol ediniz. Hata olduğunu düşünüyorsanız kurul raportörünü arayınız. Üst klasman,  klasman ile bölgesel hakem ve yardımcı hakemler HYS' den mazeret yazdıklarında aynı mazereti, FYS den TFF Hakem işlerine de bildireceklerdir.

5. MHK tarafından görevlendirilen üst klasman, klasman ve bölgesel hakem ve yardımcıları ile gözlemciler görevi tebliğ edildikten hemen sonra kurulumuz raportörüne bilgi verecektir. Trio olan görevlerde sadece hakem, iki yada üç hakemin gittiği maçlarda kıdemli olan bilgi verecektir. Müsabakasında olay olan, müsabakası yarım kalan yada herhangi bir sebeple müsabakanın oynanmadığında ilgili hakem en kısa sürede İHK başkanını telefon ile arayarak bilgi verecektir.

6. İlimizde yapılan bölgesel ve İHK eğitim çalışmalarına katılım zorunlu olup bu eğitime katılmayan hakem ve gözlemcilere bir sonraki eğitime kadar görev verilmeyecektir.

7. Antrenmanlar salı ve perşembe günü yapılacaktır. Klasman ile bölgesel hakem ve yardımcı hakemler bu iki idmanı da Tekirdağ Namık Kemal Stadyumu yada Çorlu General Basri SARAN stadyumunda yapacak olup perşembe günkü idmana katılım zorunludur. İl ve aday hakemlerin perşembe günü yapılan antrenmana katılmaları zorunlu olmakla birlikte, hakemlerin iki antrenmana da katılması lehlerine olacaktır. İHK tarafından belirlenen antrenman sorumluları, imzalı antrenman katılım listelerini antrenmandan hemen sonra kurul raportörüne bildirecektir. Antrenmanlar İHK üyeleri tarafından zaman zaman denetlenecektir.

8. 2022-2023 sezonu içerisinde en az üç fiziki yeterlilik  ve üç  cooper testi yapılacaktır. Testlerde başarısız olan ya da mazeretsiz katılmayan hakemler, bir sonraki teste kadar görev alamayacaktır.

9. Hakemlerimizin vize yenilemelerinin yapılabilmesi için; İHK' nun sezon sonu yapacağı fiziksel yeterlilik testinde ve kural bilgisi sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. ( Fiziki yeterlilik sınavında başarısız olanlar yazılı sınava katılamaz.)

10. İl dışında yapılacak seminer, eğitim, atletik test yada sınavlara gidiş ve dönüşler; İHK ve derneğin koordine ederek temin edecekleri tek araçla toplu olarak yapılması tavsiye edilir.

11. Müsabaka görevi alan hakem, önce yardımcı hakemlerini arayıp müsabaka hakkında bilgi verdikten sonra eğer gözlemci atanmış ise, müsabakanın nerede oynanacağına bakılmaksızın maçın gözlemcisini müsabakadan 24 saat önce arayıp, gözlemcisinin de görüşünü alarak müsabakanın (gidiş-dönüş ve diğer) planlamasını yapar.

12. Hakem ve gözlemciler atamalara ilişkin kararları sorgulayamazlar. Belirli bir klasman yada kadroda bulunmak, bir müsabakaya veya hakeme atanma hakkını beraberinde getirmez.

13. Hakem ve gözlemciler müsabakaya uygun kıyafetle (takım elbise + kravat), Bay hakem ve gözlemciler sakal tıraşı olmuş olarak gideceklerdir. Müsabakalara kot pantolon, eşofmanla gidilmeyecektir.

14. Stada gidiş ve dönüşlerde, ne koşulda olursa olsun, takımların, yöneticilerin vb. araçlarıyla seyahat yapılmayacaktır.

15.Sahaya girmesi gerekenlerden başka kimseyi almayınız. Görevli olmayan hakemler ( bir sonraki maçta görevli olanlar hariç) saha içerisine ve hakem soyunma odalarına girmeyecektir. Ayrıca hakem soyunma odasına akraba, arkadaş ve diğer sivil kişileri almayınız.

16. Yönetici ve antrenörlerin esame listesindeki kişiler olduğunu iyice kontrol edin. Yönetici ve antrenör giriş kartlarının Türkiye Futbol Federasyonunca verilmiş ve 2022 – 2023 vizesinin yapılmış olduğunu görün. Oyun alanına; yönetici, teknik sorumlu, antrenör kartları müsabakanın 1. ve 2. devre başında kıdemli yardımcı hakem tarafından kontrol edilecektir; FAKAT sorumluluk size aittir. Müsabaka devamında bu sorumluluk saha komiserine ait olacaktır.

17. Soyunma odası ve stadyum çevresinde sigara içilmemesine dikkat edilecektir.

18. Müsabakanın başlamasından en az 60 dakika, olumsuz hava şartlarında en az 90 dakika önce stada varılmış olunacaktır. Trio farklı ilçelerden oluşturulmuş ise merkezi bir yerde toplanıp hep beraber stada gidilecektir.

19. Müsabakada güvenlikten gözlemciler sorumludur. Müsabaka öncesi, devamında ve sonrasında her türlü güvenlik tedbirlerini aldırmalıdır. Müsabaka ile ilgili disiplin ve olay raporu tutulması gerektiğinde, kimsenin etkisi altında kalmadan objektif değerlendirme ile raporlarını tanzim edecektir.

20. Müsabakanın başında ve ikinci yarının başında hakem maçın gözlemcisinden işaret almadan maçı başlatmayacaktır.

21. Müsabaka öncesinde, müsabaka sırasında yada müsabaka sonrasında hakemlere yada gözlemcilere fiili müdahale (darp yada şiddet) olur ise, müsabaka öncesi, müsabaka sırasında ya da müsabaka sonrasında herhangi bir kaza olur ise, müsabaka herhangi bir sebeple oynanmaz, yarım kalır ya da müsabaka sonunda olay olur ise; varsa maçın gözlemcisi, yoksa hakem en kısa sürede İHK raportörünü arayarak bilgi verecektir. İHK raportörü de; İHK başkanı, üyeleri ve dernek başkanını bilgilendirecektir.

22. Hakem ve gözlemci maç raporları, olay raporları, disiplin raporları ve esame listeleri talimatlara uygun, titiz ve anlaşılır şekilde en geç pazartesi saat 22:00'ye  kadar HYS' den gönderilecektir. Hafta içi oynanan müsabakaların ilgili raporları ertesi gün saat 22:00'ye  kadar gönderilecektir.

23. Müsabaka sonu toplantıda gözlemci ile pozisyon tartışmayın. Net olmayan durumlarda durumu netleştirmek için gözlemcinin sorduğu soruları tartışmadan cevaplayınız.

24. Oyun kural kitabını dikkatlice ve sık sık okuyunuz. Özellikle oyunun yeniden başlaması hususlarına dikkat ediniz.

25. İHK görevlendirmeden hakem ve gözlemciler hiçbir müsabakada görev alamazlar.(özel maç- kurum içi turnuva - dostluk maçı vb.)

26. Futbol oynayan hakemler, takımlarının maçlarında ya da takımlarının bulunduğu grupta görev alamazlar. Hakemlerimiz birinci derece yakınının oynadığı yada görevli olduğu takımın maçlarında görev alamaz. Bir hakem yada yardımcı hakem üst üste aynı takımın maçında görev alamaz. Bu şekilde ataması yapılan hakemler hemen raportöre  bilgi verecektir.

27. Oyuncu, yönetici, görevli ve diğer kişilere karşı üslup ve davranışlarınız hakemlik camiasına yakışır olmalıdır.

28. Hakem ve gözlemciler görsel, yazılı, işitsel basın ya da internet aracılığı ile bilgi, demeç ya da röportaj veremez, yazı yazamaz. Hakem ve gözlemciler sosyal medya ya da paylaşım siteleri aracılığı ile TFF, İHK, hakem camiası, kişi ya da kurumları hedef alan yazılar yazamaz, paylaşımda bulunamaz.

29. Hakem ve gözlemciler, kurulumuz yetki ve görev alanları ile ilgili, her türlü görüş, öneri, iletişim, sorun ya da görüşme talebini kurulumuz başkan ve üyelerine yapabilir, ilgili çözüm bulabiliyorsa çözer ve durumu kurula bildirir, çözemiyorsa konuyu kurula ileterek konunun açıklığa kavuşturulmasını sağlar.

 30. Hakem ve gözlemciler, 2022-2023 sezonunda ve öncesinde yayınlanmış, yürürlükte bulunan her türlü kural, talimat, yönerge vb. yayınları takip etmekten, öğrenmekten ve uygulamaktan sorumludur.

31. 2022-2023  İHK Etkinlik Takvimi dernek sitesinde yayınlanmıştır. Eğitim çalışmaları, atletik testler ve diğer etkinlikler buradan takip edilecektir. Takvimde belirtilen faaliyetlerin tarihinde ya da icra edilecek yerde bir değişiklik olduğu takdirde hakem ve gözlemcilere duyurulacaktır.

  32. Hakem ve gözlemciler HYS sisteminde kayıtlı bilgilerinin tam ve güncel olmasından sorumludur. Daha önceki yıllarda girilmiş telefon numarası, hesap numarası, adres vb. bilgiler ile sezon başında girilen "Görev Alınacak Günler" bölümünde değişiklik olduğunda önce kurul raportörüne bilgi verilecek daha sonra HYS' den değiştirilecektir.

33. İHK tarafından savunması istenen hakem ve gözlemcilere soruşturma sonuçlanana kadar maç görevi verilmez.

34. Dernek aidatları, maç paralarının yatırılmasından sonra üç iş günü içerisinde yatırılacaktır.

35.  Sizi yöneten kurumlar, bunların yöneticileri ve birbiriniz hakkında olumsuz şekilde konuşarak bu camiaya zarar vermeyiniz.  

36. Kendiniz için arşiv oluşturunuz.

37. 2023-2024 sezonu İHK talimatı hazırlanıp yayınlanana kadar, 2022-2023 İHK talimatı geçerli olup, hakem ve gözlemciler; tüm sorumluluk ve görevlerini bu talimat ve yayınlanmış diğer kural, talimat ve yönergelere  göre yerine getirmekten sorumludur.

Başarılı bir sezon geçirmeniz dileğiyle…!

                                                                                                                                                             TEKİRDAĞ İL HAKEM KURULU

DOSYALAR

Adres

Ertuğrul Mahallesi, Rakoczi Caddesi No:4 (İsmet İnönü Kapalı Spor Salonu Yanı) Tekirdağ / Süleymanpaşa)

Telefon

0 (282) 262 53 39

E-Posta

tffhgdtekirdagsubesi@gmail.com

TFFHGD Tekirdağ Şubesi
@2018 Tüm hakları saklıdır.